- Halep Keçisi -

 

Halep Keçisi Halep keçisi oğlak besiçiliği:Halep oğlaklar annelerini 2 aydan fazla emmemelidir.


Aşırı süt emzirilmesi oğlakların rumenlerinin tembelleşmesine yol açar.Halep şami keçisi oğlağı en geç 25 gün içinde kuru ot ve katı yeme alıştırılmalıdır.Rumende sindirimi sağlayan papillaların iyi gelişmesi için bu bir zorunluluktur.
Oğlaklar önce kuru ot ve dane yemlere,oğlak yeme başlangıç yemine alıştırılır.Daha sonra halep keçisi oğlak büyütme yemi verilir.


Her zaman kaliteli kuru ot,Ryegrass Mix,ryegrass ,Çayır Mera Tohumu Sulak Araziler,Çayır Mera Tohumu Kurak Araziler ,çayır mera kuru ot balyası,yine korunga,yonca,fiğ ve kuru ot balyası verilmelidir.Şami (halep) genç dişi çebiçlere çebiç süt yemi,genç erkeklere çebiç besi yemi verilir.Halep keçilerinin olmazsa olmaz gıdası her zaman tane arpadır.Kaba yemsiz,yem bitkisiz bir halep süt keçisi yetiştiriçiliği düşünelemez.

 

Halep keçisine,keçi yatırımcısı niçin yatırım yapılmalıdır: Halep keçisi kendi ülkemizin keçisi olması nedeniyle Türkiye iklim koşullarına son derece dayanıklı bir ırktır.

Halep keçisi çok yüksek süt verme yeteneği olan Dünyada Çok aranılan bir keçidir. Halep keçileri et veriminde çok yüksek karkas et verimine sahiptir.Et veriminde boer keçilerini geride bırakmıştır.

Halep keçilerimizde ikizlik ve üçüzlük çok fazladır.Yüz dişi halep keçiden 250 adet yavru almak mümkündür. Şami(halep) keçisi ihracata giden bir keçi ırkımızdır. Damaskus(şami) keçisi sakin huylu keçilerdir.

Keçi sütleri arasında süt kalitesi çok iyidir.Et,süt ve yavru verimi bakımından halep keçiler saanen keçilere fark atarlar. Halep sağmal keçiler 3-6 lt süt verebilir.Bazı özel halep keçiler bu rakamların üstüne çıktığı olur.

Bu damascus keçileri son derece sıcağa dayanıklı keçilerdir.

Aynı zamanda halep şami keçileri soğuk bölgeler de proplemsiz yetiştiriçiliği yapılır.

Halep keçileri Erzurum,Sivas,Ankara,Kırıkkale,Bolu, gibi soğuk vilayetlerde Mardin.ŞanlıUrfa,Kilis,Gaziantep,kahramanmaraş,Hatay,Osmaniye,Adana,Mersin,Antalya İzmir gibi ılıman ve sıcak vilayetlerde,Çanakkale,Uşak,Kütahya,Balıkesir,Afyon gibi geçiş bölgelerinde iklimsel uyum sorunu yaşamaz.

Halep şami keçisi yetiştiriçiliği kolaylıkla yapılır. Halep şam keçisinin verim özelliklerinin başında süt ve et keçisi olması gelir. Bu gün sayısız halep keçisi çiftlikleri kurulmaktadır.

 

Halep süt keçisi satın almak için bir çok çiftci,çiftliğimize ziyarete gelmektedir. Halep şami keçisi çebiçlerini özenle seçip mkeçi satın almak isteyen çiftçilere vermekteyiz. Çiftliğimizden banka kredili ve peşin olarak halep keçisi satın alabilrsiniz. Halep keçisi resimlerine ve halep(şami) keçisi videolarına diğer keçi sitelerimizden bakabilirsiniz.

 


Halepkecisi.info Halepkecisi.gen.tr Halepkecisi.net Halepkecisi.biz